background
avatar
Autor
Karolina Bąba

Bezpieczna chmura

Czyli jak odpowiednio przechowywać dane

W dobie trwającej transformacji cyfrowej, dane stały się nie tylko cennym zasobem, ale również jednym z najistotniejszych elementów, wpływających na funkcjonowanie i rozwój biznesu. W miarę wzrostu ilości przetwarzanych informacji, bezpieczne i efektywne zarządzanie nimi staje się bezwzględnym priorytetem. W tych aspektach z pomocą przychodzi chmura obliczeniowa.

Cloud computing a ochrona prywatności danych

Dane są kluczowe dla każdej organizacji, niezależnie od jej wielkości i reprezentowanego sektora. Magazynowanie i przechowywanie informacji w chmurze chroni przed ich bezpowrotną utratą w wyniku awarii sprzętu lub ataku cybernetycznego. Zewnętrzni dostawcy usług cloud computing dokładają wszelkich starań, aby chmura była bezpieczna. W tym celu wykorzystują zaawansowane technologie i narzędzia z zakresu Security as a Service, takie jak SOC, detekcja anomalii czy backup.

W ramach usługi Polcom SOC zapewnione jest określenie ról oraz zakresów odpowiedzialności, określenie procedur działania, opracowanie procesu obsługi incydentów bezpieczeństwa i opracowanie reguł postępowania w przypadku podejrzanych zdarzeń – mówi Piotr Szypułka, Dyrektor Działu Infrastruktury IT w Polcom.

Co więcej, profesjonalne data center są odpowiednio zabezpieczone przed dostępem nieautoryzowanych osób lub trudnymi do przewidzenia awariami. Posiadają również stosowne certyfikaty, potwierdzające zgodność z międzynarodowymi wymogami regulatorów prawnych.

 

Jak wybrać odpowiedniego dostawcę chmurowego?

Przed podjęciem decyzji o wyborze zewnętrznego dostawcy usług chmurowych warto przeprowadzić dokładną analizę potrzeb biznesowych. Zaleca się zwrócić szczególną uwagę na aspekty takie jak poziom wykorzystywanych zabezpieczeń, szyfrowanie danych, zgodność z przepisami prawnymi czy dostępność wsparcia powdrożeniowego. Warto zastanowić się nad lokalizacją ośrodka przetwarzania danych. Jeżeli znajduje się na terenie Polski, otrzymujemy gwarancję, że dane będą podlegały krajowemu i europejskiemu prawodawstwu.

Dane stanowią rdzeń współczesnego biznesu, dlatego należy zadbać o ich bezpieczeństwo i dostępność. Inwestycja w bezpieczne przechowywanie informacji w chmurze jest niezwykle istotna z perspektywy przedsiębiorcy. Odpowiednio zaimplementowane rozwiązania chmurowe nie tylko podnoszą poziom ochrony wrażliwych danych organizacji, ale również wspierają rozwój biznesu poprzez optymalizację kosztów inwestycyjnych oraz poprawę efektywności i skalowalności.

Wróć do newsów