Outsourcingu usług IT - korzyści background
avatar
Autor
Judyta Słodowska

Bezpieczeństwo w sektorze MŚP - migracja danych do chmury

Dowiedz się więcej

W cyfrowej erze małe i średnie przedsiębiorstwa coraz częściej polegają na chmurze obliczeniowej w procesach przechowywania i zarządzania danymi. Migracja do chmury kluczowych systemów oferuje liczne korzyści, w tym oszczędności kosztów, skalowalność i większą dostępność. Usługa cloud computing umożliwia również elastyczność w postaci zmniejszenie zależności organizacji od często awaryjnego fizycznego sprzętu, zwiększenie skalowalności oraz uproszczenie dostępu do danych. Jednak najważniejszym aspektem przemawiającym za przeniesieniem zasobów IT do zewnętrznego data center jest odpowiednie zabezpieczenie danych firmowych w chmurze.

 

 

 

Cyberbezpieczeństwo w chmurze – najlepsze praktyki

Profesjonalny dostawca usług chmurowych powinien spełniać wysokie standardy bezpieczeństwa. Dlatego warto zwrócić uwagę na certyfikaty i standardy związane z ochroną danych, takie jak ISO 27001. Należy również sprawdzić, jakie mechanizmy bezpieczeństwa wykorzystuje dostawca, takie jak szyfrowanie danych czy kopia bezpieczeństwa. Ponadto, regularne audyty bezpieczeństwa pozwalają zidentyfikować potencjalne luki w systemie i podjąć odpowiednie kroki w celu ich naprawy. Przeprowadzanie audytów powinno być częścią strategii bezpieczeństwa w chmurze.

Co więcej, pracownicy są pierwszą linią obrony przed atakami cybernetycznymi. Zewnętrzni dostawcy usług chmurowych dysponują kadrą wysoko wykwalifikowanych ekspertów, którzy posiadają niezbędne know-how w zakresie obrony przed cyberatakami – niezależnie od wielkości i stopnia zaawansowania infrastruktury klientów.

Technologia pozostawiona sama sobie staje się bezużyteczna i nie zabezpieczy zasobów IT. Tak naprawdę kluczem do skutecznej ochrony jest konkretna wiedza inżynierów, wsparta odpowiednią technologią. Mam tu na myśli praktyczną wiedzę nabywaną latami, często na podstawie realnych ataków hakerskich. Właśnie takie sytuacje pozwalają na wypracowanie rozwiązań, dzięki którym wszystkie newralgiczne obszary są przez nas zauważone i ochronione – zauważa Mariusz Juranek, Dyrektor Handlowy w Polcom.

Małe i średnie firmy gotowe na cyberzagrożenia

Sektor MŚP w zakresie ochrony zasobów IT zgłasza potrzeby nieznacznie różniące się od wymagań wielkich liderów branżowych. Usługa chmurowa zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa danych, a dostawcy dostarczają wiele rozwiązań security wspierających ich ochronę. Jednym z nich jest Security Operation Center (SOC), narzędzie zapewniające ciągłe monitorowanie infrastruktury klienta i błyskawiczną reakcję zanim potencjalny incydent stanie się poważnym problemem dla przedsiębiorstwa i spowoduje jego niedostępność.

Migracja do chmury pozwala przenieść odpowiedzialność za ochronę wrażliwych zasobów na dostawcę, co znacząco usprawnia zarządzanie biznesem – zwłaszcza w sektorze MŚP. Dodatkowo cloud computing optymalizuje koszty inwestycyjne eliminując konieczność ponoszenia wydatków związanych z zakupem i utrzymaniem infrastruktury wewnątrz przedsiębiorstwa i zatrudnianiem specjalistów potrzebnych do jej administrowania.

Wróć do newsów