- Karolina Wierzbic
Aktualne wyzwania dla krajowych firm
Co do nich należy?
Rok 2023 obfituje w wyzwania dla całego biznesu. W post pandemicznej rzeczywistości przedsiębiorcy zmuszeni są radzić sobie w sytuacjach, w których nie znajdowali się nigdy wcześniej. Z najnowszego raportu Polcom i Intel „Inwestycje IT w czasach kryzysu. Chmura i nowe technologie. Perspektywa na lata 2022-2023” wyłania się 5 największych trudności, z którymi będą musiały się zmierzyć krajowe organizacje w ciągu najbliższych miesięcy . Co do nich należy?
Czołowa trójka wyzwań
Z raportu wybrzmiewają trendy na ten rok, który bez wątpienia stanie pod znakiem wielu wyzwań. Badanie szczególnie uwydatnia dwa aspekty związane z IT, które są obecnie najważniejsze dla przedsiębiorstw. To cyberbezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo energetyczne i powiązane z nim obawy o rosnące koszty energii elektrycznej – mówi Marcin Gwóźdź, Prezes Zarządu w Polcom.
92 proc. ankietowanych za największą trudność wskazało zaburzone łańcuchy dostaw. Oznacza to, że dla zdecydowanej większości przedsiębiorców w Polsce skutki pandemii są nadal odczuwalne. Wciąż nie udało się w pełni odbudować wszystkich procesów związanych ze sprawnie funkcjonującym łańcuchem dostaw, co dla wielu firm w dalszym ciągu stanowi spore wyzwanie.
Na wzrost cyberzagrożeń wskazało 91 proc. badanych. Wojna za wschodnią granicą i związana z nią niepewna sytuacja geopolityczna mają bezpośredni wpływ na działalność wielu krajowych przedsiębiorstw. Z danych zgromadzonych przez CogniClick wynika, że w ubiegłym roku 77 proc. polskich firm było narażonych na ataki hakerskie.
Ostatnie miejsce w czołowej trójce wyzwań ze wskazaniami na poziomie 90 proc. zajmuje wzrost cen, w tym cen energii elektrycznej. Wysoka inflacja to bezpośredni skutek kryzysu energetycznego wywołanego przez ostatnie wydarzenia na arenie międzynarodowej, w tym gwałtowne wyhamowanie światowej gospodarki.
Wymagania współczesnej gospodarki
Dla 85 proc. ankietowanych problem stanowi brak wiedzy i kompetencji wewnątrz organizacji w zakresie dopasowania funkcjonowania firmy do obecnych tendencji rynkowych. Cyfryzacja i związany z nią szybki rozwój nowych technologii to wciąż spore wyzwanie dla części przedsiębiorstw w Polsce. Przyczyn takiego stanu rzeczy można upatrywać m.in. w brakach kadrowych wśród specjalistów w branży IT. Na piątym miejscu listy kluczowych trudności dla obecnie funkcjonującego biznesu w Polsce znalazła się zmiana modelu pracy, która stanowi wyzwanie dla 76 proc. badanych.