- Karolina Bąba
Suwerenność danych, czyli przetwarzanie lokalne i globalne
Dowiedz się więcej
Chmura obliczeniowa jest obecnie modelem IT, bez którego większość organizacji nie wyobraża sobie prowadzenia biznesu. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na przechowywanie danych firmowych w przestrzeni wirtualnej. Jednakże wraz ze zwiększeniem wolumenu danych przetwarzanych w chmurze, należy przykładać szczególną wagę do zachowania ich suwerenności.
Suwerenność danych zyskuje na znaczeniu
Ponad połowa ankietowanych w raporcie przygotowanym przez Polcom i Intel „Inwestycje IT w czasach kryzysu. Chmura i nowe technologie. Perspektywy na lata 2022-2023” przechowuje dane w ośrodkach znajdujących się na terenie Polski oraz za granicą, a 21 proc. korzysta z oferty wyłącznie krajowych data center. Z kolei ponad 1/5 zapytanych przedsiębiorców przy wyborze dostawcy usług cloudowych zwraca szczególną uwagę na to, by ośrodek data center był zlokalizowany na terenie RP.
Suwerenność danych stała się więc jednym z kluczowych aspektów, odgrywających zasadniczą rolę w działalności biznesowej wielu organizacji. W kontekście chmury obliczeniowej szczególnie istotne jest, aby dane przechowywane na serwerach znajdowały się w kraju, na którego terytorium działa organizacja, i podlegały jego lokalnemu prawodawstwu.
Z naszych analiz i rozmów z partnerami wynika, że na takie stanowisko wpływa przede wszystkim charakter procesowanych danych. Zarówno biznes jak i polskie instytucje są coraz bardziej świadome tego, że dane wrażliwe nie powinny być przechowywane poza obszarem obowiązywania unijnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych. Co więcej, niektóre dane, np. dokumentacja medyczna, mogą być przechowywane i procesowane wyłącznie na terenie Polski – zauważa Wiesław Wilk, Wiceprezes Zarządu Polcom oraz Przewodniczący Związku Polska Chmura.
Suwerenność a bezpieczeństwo danych
Podczas procesowania wrażliwych danych należy się upewnić, że są one objęte właściwym poziomem ochrony. Suwerenność danych zapewnia ich zabezpieczenie i gwarantuje, że żadne dane nie opuszczają terytorium kraju, a ich przetwarzanie odbywa się w ośrodkach data center objętych lokalną jurysdykcją.
Suwerenność to jednak kwestia nie tylko związana z bezpieczeństwem ale ma również wpływ na reputację firmy i jej dalszy rozwój. Przedsiębiorstwo, które dba i chroni swoje dane zyskuje niezbędną wiarygodność w oczach klientów.