Obecnie cloud computing na stałe wpisał się w biznesowy ekosystem. Usługi chmurowe stają się jednym z najpopularniejszych rozwiązań, jakie niesie za sobą przemiana technologiczna. Obliczenia prowadzone w chmurze pozwoliły zrewolucjonizować sposób przechowywania i przetwarzania danych, co bezpośrednio wpłynęło na sposób prowadzenia nowoczesnej organizacji. Jednakże na rynku jest obecnie dostępnych kilka modeli chmurowych. Który z nich jest najkorzystniejszy?
Czym różni się chmura prywatna od publicznej?
Chmura prywatna polega na udostępnieniu infrastruktury informatycznej wyłącznie jednej firmie, natomiast model public cloud, czyli chmura publiczna, opiera się na współużytkowaniu zasobów przez wiele przedsiębiorstw. Oba rozwiązania mają swoje unikalne zalety.
Chmura prywatna
Korzyści płynące z wdrożenia chmury prywatnej obejmują zwiększone bezpieczeństwo i lepsze dopasowanie do potrzeb biznesowych. Prywatna chmura umożliwia zastosowanie dowolnych rozwiązań technologicznych w zakresie hardware, software oraz bezpieczeństwa, co sprawia, że idealnie sprawdza się w najbardziej wymagających aplikacjach i systemach. Zaawansowane mechanizmy ochrony danych zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa, chroniąc poufność informacji. Prywatna chmura jest również elastyczna i umożliwia dostosowanie zasobów do specyficznych potrzeb biznesowych, co z kolei wpływa na zwiększenie efektywności operacyjnej firmy.
Chmura publiczna
Z kolei chmura publiczna, inaczej public cloud, jest doskonałym rozwiązaniem dla firm, które nie wymagają uruchamiania aplikacji w dedykowanym środowisku serwerowym. Publiczna chmura obliczeniowa znacząco obniża koszty inwestycyjne, jednocześnie zapewniając wysoki poziom bezpieczeństwa. Dzięki wspólnym zasobom infrastrukturalnym, model ten jest bardziej opłacalny i pozwala na elastyczne skalowanie usług w zależności od potrzeb.
Który model wybrać?
Wybór między chmurą prywatną a publiczną zależy od indywidualnych potrzeb i wymagań konkretnego biznesu. Przed ostatecznym wyborem należy przeprowadzić szczegółową analizę rynku. Decyzja nie jest łatwa, a z pomocą przychodzą dostawcy usług chmurowych, którzy fachowo doradzą, który model będzie najkorzystniejszy dla danego typu organizacji. Ostateczny wybór wspierać mogą dostawcy usług chmurowych, którzy fachowo doradzą, czy bardziej odpowiednia będzie chmura prywatna czy publiczna.
Niezależnie od wybranego modelu cloud computing, decyzja o migracji zasobów do środowiska w chmurze pozwala na zwiększenie konkurencyjności i przyspieszenie rozwoju organizacji. Jak przekonuje Mateusz Borkowski, Head of Global IT and Digital Strategy w DSI Underground:
Dzięki chmurze i cyfryzacji firmy dostosowują się do trendów w tempie, jakiego nie było nigdy wcześniej. Liderzy wyznaczają nowe trendy dynamicznie reagując na potrzeby rynku – korzystając z zasobów obliczeniowych chmury. Brak konieczności samodzielnego budowania infrastruktury diametralnie skraca czas wdrożenia nowych rozwiązań. Chmura pozwala uzyskać przewagę konkurencyjną już na starcie i skupić się na samym rozwiązaniu, bez obaw o ograniczenia dostępnej mocy obliczeniowej i własne zdolności inwestycyjne.