Rynek data center w Polsce background
avatar
Autor
Marcin Laskoś

Polcom udostępnia serwery czasu

Dowiedz się więcej!

W ramach Polskiej Chmury, z aktywnym zaangażowaniem firm członkowskich, Polcom przyczynił się do realizacji projektu udostępnienia dodatkowych 11 serwerów czasu. Dzięki temu krajowe zasoby tych serwerów zwiększyły się o ponad 15 proc. Firmy należące do związku nieodpłatnie udostępniają swoje zasobów serwerowe, by udzielić wsparcia firmom i organizacjom w zakresie synchronizacji czasu, co może mieć wpływ na cyberbezpieczeństwo.

Dlaczego synchronizacja czasu jest ważna?

Głównym celem inicjatywy Polskiej Chmury jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa poprzez zapewnienie wiarygodnej synchronizacji czasu w urządzeniach infrastruktury IT na terenie Polski. Podjęliśmy się tego zadania, ponieważ dostrzegliśmy zagrożenie wynikające z niewystarczającej ilości serwerów czasu na terenie kraju. Podczas gdy w krajach zachodnich zasoby serwerów czasu liczone są w setkach, w Polsce liczba ta była zaledwie dwucyfrowa. Jako związek polskich data center, w którego misję wpisana jest dbałość o suwerenność i bezpieczeństwo danych, postanowiliśmy wspólnie odpowiedzieć na ten problem i zwiększyć ilość dostępnych serwerów. Łącznie udostępniliśmy 11 serwerów, zwiększając tym samym ich liczbę o ponad 15 procent – mówi Wiesław Wilk, Prezes Związku Polska Chmura.

Zasoby udostępnione m.in. przez Polcom pełnią niezwykle istotną rolę jako zapasowe źródło czasu dla innych serwerów. Ma to znaczenie zwłaszcza dla firm korzystających z infrastruktury IT oraz przedstawicieli sektora publicznego oraz administracji rządowej.

Znaczenie synchronizacji czasu w systemie IT jest często niezrozumiane i niedoceniane w organizacjach. Rozwiązaniem tego problemu może być korzystanie z tzw. serwerów czasu. Niestety, ich liczba na terenie Polski jest nadal niewystarczająca – podkreśla jeden z inicjatorów projektu Mateusz Tykierko, Wiceprezes Związku Polska Chmura.

Bezpieczna infrastruktura dzięki serwerom czasu

Synchronizacja czasu jest niezwykle istotna, aby zapewnić bezpieczną infrastrukturę informatyczną. Istnieją bowiem usługi, które dla prawidłowego funkcjonowania potrzebują precyzyjnego określenia czasu – należą do nich min. mechanizmy logowania, monitoring zdarzeń czy certyfikacja czasu w transakcjach finansowych.

Dzięki przesyłowi danych z serwerów do sieci informatycznych, zarówno globalnych, jak i lokalnych, wszystkie podłączone do niej urządzenia mogą aktualizować godzinę w czasie rzeczywistym. Natomiast potencjalne nieprawidłowości mogą zwiększyć podatność na cyberataki oraz utrudnioną analizę incydentów bezpieczeństwa.

Współczesne ataki cybernetyczne stają się coraz bardziej zaawansowane, wykorzystując różne techniki i narzędzia. Ataki związane z serwerami czasu, zwłaszcza ataki DDoS i ataki na protokoły czasu, stały się powszechne. Poprzez zwiększenie liczby serwerów czasu zabezpieczamy kluczowy element infrastruktury przed ewentualnymi zakłóceniami. Potencjał do działania w tym obszarze jest duży. Dlatego zapraszamy wszystkie polskie data center do współpracy w tym zakresie. Z chęcią nieodpłatnie podzielimy się wnioskami z projektu, aby razem budować bardziej odporną na zagrożenia cyfrową przestrzeń – podkreśla Mateusz Tykierko.

Udostępnienie dodatkowych serwerów zwiększa więc dostępność i niezawodność infrastruktury IT, co ma przełożenie na zapewnienie ciągłości działania organizacji. Firmy członkowskie Polskiej Chmurze, dzięki realizacji projektu mają znaczący wpływ na budowę bezpiecznej cyfrowej przyszłości kraju. Inicjatywa jest jednocześnie reakcją na bieżące wydarzenia oraz wyrazem ogromnego zaangażowania związku w długoterminowe bezpieczeństwo danych i usług online.

Więcej informacji o inicjatywie znajdziesz na stronie: 

Polska Chmura
Wróć do newsów