background
avatar
Autor
Mariusz Firganek

Kolokacja serwerów

Co to jest i na czym polega?

Kolokacja serwerów to rozwiązanie, na które decyduje się wiele przedsiębiorstw za sprawą wielu korzyści dla organizacji, jakie przynosi usługa. Należy do nich m.in. znaczna optymalizacja kosztów związana z budową własnej serwerowni czy świadomość, że zasoby informatyczne firmy znajdują się w profesjonalnym i bezpiecznym ośrodku przetwarzania danych wybudowanym na potrzeby świadczenia usług IT. Czym jest kolokacja serwerów? Wyjaśniam w materiale.

Rynek data center w polsce

Obecnie łącza telekomunikacyjne nie stanowią już wyzwania, które mogłoby być barierą w przeniesieniu sprzętu do innego miejsca niż siedziba firmy. Ubiegłoroczne doświadczenia pokazały także, że dla firm które są zaawansowane w procesie cyfryzacji wyzwaniem nie jest także praca zdalna. Pokazała to pandemia koronawirusa, w czasie której wiele firm przeszło na tzw. homeoffice, który okazał się równie bezpiecznym i wydajnym modelem pracy, co fizyczna obecność w biurze.

 

Elastyczne rozwiązanie, czyli czym jest kolokacja serwerów

Rynek oferuje firmom wiele rozwiązań, które pozwalają na bieżąco dostosowywać się do zmieniających się warunków – zarówno biznesowych, jak i tych związanych z nieprzewidzianymi zdarzeniami. Właściwe przygotowanie i zaprojektowanie optymalnego planu działania we współpracy z wykwalifikowanym zespołem specjalistów pozwalają na osiągnięcie celu win-win. Migracja zasobów IT do wyspecjalizowanego ośrodka przetwarzania danych pozwala z jednej strony na odciążenie zespołów odpowiedzialnych za utrzymanie infrastruktury, z drugiej natomiast daje możliwość ich lepszego wykorzystania w kierunku lepszego dopasowania do wewnętrznych potrzeb biznesu.

Skolokowanie sprzętu informatycznego poza siedzibę firmy jest jednym z takich rozwiązań. Poniżej wyjaśniam, czym jest kolokacja serwerów i na co warto zwrócić uwagę przy wyborze usługodawcy.

Na czym polega kolokacja serwerów? 

Kolokacja serwerów polega na pozostawieniu urządzeń serwerowych IT będących własnością klienta w specjalnie przygotowanych i dostosowanych pomieszczaniach data center. Ośrodki przetwarzania danych gwarantują bezpieczeństwo fizyczne oraz zapewniają właściwie dopasowane parametry środowiska do pracy urządzeń serwerowych. Firmy, w zależności od potrzeb, decydują się na konkretny rozmiar wynajmowanego miejsca. Ośrodki data center najczęściej klasyfikują przestrzeń kolokacyjną w następujący sposób:

• kolokacja pojedynczego U;
• kolokacja całej szafy oraz jej wielokrotności;
• przy większych instalacjach możliwa jest również dzierżawa większej powierzchni: cały kiosk, box, komora, klatka, konkretna powierzchnia wyrażona w m2.

Jakie korzyści wnosi kolokacja serwerów? 

Wiesz już, co to jest kolokacja serwerów i znasz swoje zapotrzebowanie na przestrzeń dla przenoszonych zasobów? Jest to więc dobry czas na to, by odpowiedzieć sobie na pytanie: jakie korzyści wynikają z tego, że mój sprzęt będzie znajdować się poza siedzibą firmy? Z mojego doświadczenia wynika, że najważniejsze korzyści doceniane przez klientów to:

• Gwarancja bezpieczeństwa dzięki systemom monitorującym procesy w serwerowniach.
• Gwarancja dostępności usług potwierdzona umową SLA.
• Zespół wykwalifikowanych specjalistów dostępnych w trybie 24/7.
• Zmniejszenie zapotrzebowania na dostęp do łącz telekomunikacyjnych i zasilania.
• Ograniczenie konieczność utrzymywania odpowiedniej temperatury i poziomu wilgotności w pomieszczeniach, niezbędnej do właściwego działania i funkcjonowania zasobów.
• Przeniesienie odpowiedzialności związanej z bezpieczeństwem na usługodawcę.
• Optymalizacja kosztów.
• Brak konieczności utrzymywania własnej serwerowni.
• Brak konieczności zatrudniania dodatkowej ilości specjalistów.

Na co z kolei warto zwrócić uwagę przy wyborze usługodawcy kolokacji serwerów?

 

Zapewnienie ciągłości energetycznej data center 

Jaki jest czas podtrzymania bateryjnego i szybkość uruchomienia agregatu prądotwórczego na wypadek braku prądu? To pytanie warto zadać potencjalnemu usługodawcy, ponieważ bardzo ważne jest zabezpieczenie zasilania gwarantowanego dla urządzeń pozostawionych w DC. Brak prądu oznacza przerwanie ciągłości działania systemów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa.

 

Dostęp do laboratorium i magazynu  

Pozostawiając swój sprzęt w data center warto zwrócić uwagę, czy będziesz mieć dostęp do laboratorium, w którym można przetestować swój sprzęt lub dokonać jego modyfikacji. Dobrą praktyką jest również posiadanie niezbędnego zaplecza części zamiennych do posiadanego sprzętu IT.

Dlatego warto rozmawiać o oferowanych przestrzeniach magazynowych w wybranym przez siebie data center i zadbać o zwymiarowanie przestrzeni odpowiedniej dla siebie.

 

Właściwości i parametry budynku  

Decydując się na kolokację serwerów bardzo ważne jest to, czy budynek, w którym chcesz przechowywać swoje zasoby informatyczne został wybudowany i przeznaczony właśnie do tego celu. Adaptacja miejsca i liczne przebudowy mogą obniżać standardy świadczonych usług, na co wskazują liczne przykłady.

 

Warto zobaczyć data center na własne oczy  

Data center to nie tylko budynek, a kolokacja to nie tylko wstawienie sprzętu do pomieszczenia – to także liczne procedury oraz rzetelne podejście do całego procesu świadczenia usługi. Właśnie dlatego moim zdaniem każdy, kto rozważa kolokację serwerów do data center powinien zweryfikować poziom świadczonych usług m.in. wizytą w danym data center oraz posiadanymi referencjami dostawcy. Taka wizyta pozwoli nam ocenić, jakie jest podejście dostawcy oraz jak w rzeczywistości będą strzeżone nasze dane.

Wróć do newsów