Zapasowe centrum danych korzyści background
avatar
Autor
Daniel Gołda

Jakie korzyści dla firm wynikają z zapasowego centrum danych?

Dowiedz się więcej

Przedsiębiorstwo od którego kontrahenci oczekują wysokiej dostępności usług i ciągłości działania, to we współczesnym świecie zjawisko całkowicie powszechne. Klienci lub partnerzy biznesowi coraz częściej wymagają najwyższego standardu obsługi, gdzie nawet najmniejsza przerwa w funkcjonowaniu jest niedopuszczalna i prowadzi do nieodwracalnych strat, również wizerunkowych.

Enova Cloud Platform

Jako przykład można podać sektor bankowy, gdzie niemożność zalogowania się do kont internetowych staje się wiadomością szeroko opisywaną przez serwisy informacyjne. Jest to kłopot zarówno dla firmy, która udostępnia taki system, jak również dla klienta, który oczekiwał, że może dokonać płatności online lub zarządzać swoimi środkami finansowymi w określonym i dogodnym dla niego czasie. Niedostępność kluczowych systemów firmowych nie tylko zniechęca klientów do korzystania z usług, ale może również spowodować zakończenie współpracy z danym dostawcą, ze względu na dużą konkurencyjność rynkową. Rynek nie wybacza takich błędów.

Inny przykład, w którym konieczność zapewnienia wysokiej dostępności działania systemów IT jest kluczowa to branża produkcyjna. Każdy nieplanowany przestój na linii produkcyjnej może się wiązać z ogromnymi kosztami i stratami finansowymi. Kolejną konsekwencją nieplanowanych przestojów są opóźnienia w dostawie towarów oraz kary umowne za niedotrzymanie warunków zawartych w kontrakcie.

Aby uniknąć takich sytuacji i uczynić swoją infrastrukturę IT bardziej dostępną i odporną na skutki awarii czy inne niespodziewane wydarzenia, należy rozważyć skorzystanie z rozwiązań business continuity w postaci zapasowego centrum danych (disaster recovery center).

Czym jest zapasowe centrum danych i jakie korzyści wynikają z takiego rozwiązania?

To dodatkowa serwerownia, do której można przełączyć usługi i systemy z podstawowego centrum. Taka konieczność może pojawić się w przypadku awarii w centrum podstawowym, ataku hakerskiego, błędów aplikacji lub w przypadku innych nieprzewidzianych zdarzeń. W takim przypadku kluczowe jest przywrócenie pełnej funkcjonalności systemów w jak najkrótszym czasie. Usługa Disaster Recovery to najbardziej optymalne z rozwiązań, które zapewnia ciągłość działania aplikacji i systemów oraz gwarantuje skrócenie czasu ewentualnego przestoju do minimum. Przełączenie z ośrodka podstawowego do zapasowego data center jest możliwe bez zbędnych przerw w dostępie do infrastruktury IT, co jest kluczowe w sytuacji, gdy niezwłoczne przywrócenie poprawnego działania IT minimalizuje straty finansowe oraz wizerunkowe.

Kolejnym istotnym elementem korzystania z ośrodka zapasowego jest bezpieczeństwo danych. Replikacja danych, wykonywana w krótkich odstępach czasu pozwala na szybkie i bezproblemowe ich odzyskanie z ośrodka zapasowego w przypadku awarii lub ich utraty w ośrodku podstawowym. Dodatkowo istotnym aspektem jest fizyczne odseparowanie obu ośrodków data center. Taki rozdział danych i ich przechowywanie na oddzielnych nośnikach, czy nawet w oddalonych geograficznie lokalizacjach, zapewnia większe bezpieczeństwo.

Czym kierować się przy wyborze ośrodka zapasowego pod swoje systemy IT?

Przy wyborze ośrodka zapasowego dla swoich systemów IT warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Jednym z wyznaczników jakości świadczonych usług przez data center są certyfikaty, w tym certyfikaty ISO. Należy zwrócić uwagę na sposób zapewnienia redundancji elementów infrastruktury oraz na gwarantowane SLA, czyli umowę określającą poziom świadczonych usług oraz zobowiązania dostawcy w zakresie czasu reakcji na awarie i wsparcie techniczne. Warto również pamiętać, że serwerownie, które są ulokowane w budynkach, które nie były od podstaw budowane jako centra przetwarzania danych, mogą mieć trudności ze spełnieniem wyśrubowanych wymagań stawianych przez regulatorów rynku. Dlatego przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować ofertę dostawcy usług pod kątem spełniania norm przez jego infrastrukturę IT, takich jak norma PN-EN 60839-11-1:2014-01 czy certyfikat ISO 27017.

Czy Disaster Recovery to usługa dla Twojego biznesu?

Aby odpowiedzieć na to pytanie należy starannie przeanalizować posiadane zasoby IT, systemy i aplikacje pod kątem wrażliwości danych oraz konieczności zapewniania ich ciągłości działania. Jeśli wyniki analizy wskazują, że wszelka niedostępność usługi lub danych może wiązać się z wysokimi kosztami dla firmy, to taka opcja zdecydowanie powinna być brana pod uwagę.

Wróć do newsów