Dług technologiczny to konsekwencja zaniedbań w dziedzinie rozwiązań informatycznych. Tego rodzaju zadłużenie niewiele różni się od finansowego – jeżeli nie zaspokoimy zobowiązań na czas, dług staje się niebezpieczny. Dlatego szczególnie istotne jest regularne jego „spłacanie” oraz przede wszystkim zapobieganie, czyli działania prewencyjne. W przeciwnym razie nadrobienie zaległości w IT może stać się niezwykle trudne. W raporcie opublikowanym przez Polcom i Intel „Inwestycje IT w kierunku rozwoju polskich firm w latach 2021-2022” 65 proc. przedsiębiorców wskazało dług cyfrowy jako przeszkodę, która znacząco hamuje rozwój ich organizacji.
Dług technologiczny i jego konsekwencje
Unikanie inwestycji w nowe technologie oraz nieumiejętne i nieprzemyślane ich tworzenie powoduje, że dług technologiczny wzrasta. Infrastruktura informatyczna, która nie jest dostosowana do współczesnych standardów i wymagań biznesowych przestaje być wydajna. A to generuje koszty, które na pierwszy rzut oka mogą być niewidoczne. Konieczność wprowadzania ciągłych zmian sprawia, że wydatki inwestycyjne i operacyjne rosną.
Jedną z konsekwencji długu technologicznego może być zahamowanie rozwoju firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. MŚP, dzięki rozwiązaniom chmurowym, ma obecnie szansę na dostęp do najnowszych technologii – tych samych, których z powodzeniem używają branżowi giganci. Dzięki temu w łatwy sposób mogą zwiększyć konkurencyjność oraz wyrównać szanse na rynku. Jednakże dług technologiczny to przeszkoda do wzrostu i innowacyjności.
Co więcej, braki kadrowe mogą również być spowodowane zjawiskiem niespłaconego długu technologicznego. Specjaliści IT zwracają uwagę na stopień zaawansowania technologicznego firmy. W przypadku, kiedy przedsiębiorstwo nie nadąża za postępującym procesem cyfryzacji i nie korzysta z nowoczesnych rozwiązań, to pracownicy mogą zdecydować się na przejście do konkurencji rozwiniętej cyfrowo.
W jaki sposób walczyć z zadłużeniem IT?
Regularne aktualizacje i przemyślane wprowadzanie zmian może korzystnie wpłynąć na adaptację technologiczną firmy. Brak konieczności dokonania poważnego skoku ewolucyjnego w zakresie IT pozwala zoptymalizować koszty inwestycyjne i operacyjne w biznesie. Tym, co korzystnie wpływa na szybsze nadrobienie zaległości IT jest migracja zasobów do chmury.
Cloud computing pozwala nie tylko na optymalizację kosztową, ale również zwiększenie wydajności, poprawę skalowalności biznesu oraz elastyczne dopasowanie infrastruktury informatycznej do bieżących potrzeb organizacji.
Aby zarządzanie długiem cyfrowym było efektywne należy stale dostosowywać się do aktualnych potrzeb klientów i trendów technologicznych. Organizacje muszą być otwarte na zmiany, bowiem im bardziej skomplikowany technologicznie jest biznes tym spłacenie długu staje się ważniejsze.