background
avatar
Autor
Mateusz Borkowski

Czy data center powinno być eko?

Dowiedz się więcej

Rosnące zainteresowanie zrównoważonym rozwojem odnosi się do rosnącej świadomości i priorytetów dotyczących odpowiedzialności ekologicznej, również, wśród dostawców usług chmurowych. W kontekście tego trendu data center coraz częściej skupiają się na opracowywaniu i wdrażaniu ekologicznych rozwiązań, zmniejszających negatywny wpływ działalności na środowisko.

Rynek data center w Polsce

Trendy ekologiczne w IT

Przechodząc do konkretów – dostawcy chmurowi skupiają się na obniżaniu zużycia energii elektrycznej poprzez efektywne zarządzanie zasobami, wykorzystanie bardziej energooszczędnych technologii oraz rozwijanie własnych źródeł energii odnawialnej.

Wdrażane są innowacyjne praktyki, takie jak chłodzenie serwerowni również przy użyciu rozwiązań umożliwiających efektywne oszczędzanie energii. Wykorzystanie bardziej efektywnych i ekologicznych technologii chłodzenia, takich jak stosowane w Polcom chłodzenie cieczą, pozwala na znaczne ograniczenie zużycia energii, co wpisuje się w koncepcję zrównoważonego rozwoju obejmującego również europejskie data center.

Europejska droga data center ku zrównoważonemu rozwojowi

Dyrektywa parlamentu europejskiego, ustanawiająca wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych wpisuje się w ten trend. Określa ona dopuszczalny zakres temperatury pracy sprzętu IT, który jest znacząco wyższy od dotychczas stosowanego w data center. Zgodnie z wspominaną dyrektywą dopuszczalny zakres pracy sprzętu IT wynosi do 32⁰C dla najniższej klasy warunków pracy, do nawet 45⁰C dla klasy najwyższej. Podnoszenie temperatury powietrza w komorze serwerowej bezpośrednio wpływa na wzrost efektywności pracy systemu chłodniczego data center. Dzieje się to poprzez ograniczenie, w pracy systemu chłodniczego, udziału urządzeń pracujących w oparciu o sprężanie czynników chłodniczych. Zwiększa się jednocześnie udział pracy urządzeń chłodniczych bezsprężarkowych (np. drycoolerów czy wież chłodniczych).

Dobrym rozwiązaniem jest również zagospodarowanie ciepła odpadowego, którego źródłem w znacznych ilościach są data center. Można je wykorzystać np. do ogrzewania budynków biurowych, co pozwala na jeszcze większe ograniczenie zużycia energii przez zespół budynków.

Dodatkowo, ograniczanie negatywnego wpływu na środowisko obejmuje także redukcję ilości odpadów elektronicznych, recycling sprzętu oraz minimalizowanie emisji gazów cieplarnianych związanych z operacjami chmurowymi.

Wybór zrównoważonego data center

Podążanie za tym trendem oznacza, że dostawcy usług chmurowych podejmują zobowiązanie, że przyczynią się do ochrony środowiska poprzez implementację innowacyjnych i zrównoważonych praktyk w zakresie zarządzania infrastrukturą chmurową. Taka perspektywa obejmuje jednak nie tylko nowoczesne technologie, ale także etykę i troskę o przyszłe pokolenia. W świecie usług chmurowych, odpowiedzialność ekologiczna stała się więc ważnym elementem strategii, kształtując przyszłość technologii w sposób zrównoważony i przyjazny dla środowiska.

Dostawcy usług data center powinni więc szukać rozwiązań pozwalających na minimalizowanie wpływu swojej działalności na środowisko. Warto więc zwrócić uwagę na te ośrodki, które, tak jak Polcom, wykorzystują freecolling, ciepło odpadowe czy energię słoneczną, ponieważ wykorzystanie tych technologii ma znaczenie nie tylko w kontekście ekologii, ale również umożliwia znaczną redukcję kosztów.

W świetle rosnącej świadomości ekologicznej, data center stawiają na zrównoważony rozwój, koncentrując się na efektywnym zarządzaniu zasobami i innowacyjnych praktykach. Dostawcy chmurowi aktywnie wprowadzają środowiskowo przyjazne rozwiązania, zwracając uwagę na obniżanie zużycia energii i efektywne chłodzenie serwerowni. Dyrektywa parlamentu europejskiego ustala normy ekoprojektu, co przekłada się na podniesienie efektywności systemów chłodzenia w data center. Zagospodarowanie ciepła odpadowego oraz redukcja ilości odpadów elektronicznych stanowią kluczowe aspekty dbałości o środowisko. Odpowiedzialność ekologiczna staje się integralną częścią strategii, a dostawcy jak Polcom, wyznaczają standardy poprzez wykorzystywanie technologii, takich jak freecolling czy ciepło odpadowe, kształtując tym samym zrównoważoną przyszłość technologii i ograniczając koszty operacyjne.

Wróć do newsów