Outsourcingu usług IT - korzyści background
avatar
Autor
Artur Hylewski

Bezpieczeństwo danych firmowych a praca zdalna

Dowiedz się więcej!

Z każdym rokiem wzrasta nie tylko liczba, ale także stopień zaawansowania zagrożeń płynących z sieci. Cyberprzestępcy wykorzystują coraz bardziej wyrafinowane metody włamywania się do organizacji. W rosnącej liczbie systemów IT gromadzimy coraz więcej wrażliwych danych, które stają się łatwym celem różnego rodzaju ataków. Sprawy nie ułatwia praca z domu, która jeszcze bardziej wzmogła czujność hakerów na luki w zabezpieczeniach.

Aplikacje biznesowe chmura — co to jest Cloud Computing?

Praca zdalna zyskała na popularności wraz z nadejściem pandemii COVID-19 i pozostała z nami do dziś. Według danych rynkowych, aż 35 proc. Polaków pracuje właśnie w takim trybie, a z perspektywy pracownika to bardzo atrakcyjna forma wykonywania obowiązków zawodowych. Jednak nieco inaczej to wygląda z punktu widzenia pracodawcy, który musi zadbać o bezpieczeństwo danych podczas pracy zdalnej.

Ogromna skala przestępstw w sieci  

Jednym z największych wzywań współczesnych przedsiębiorstw jest zapewnienie właściwego bezpieczeństwa przed cyberzagrożeniami – skala przestępstw w sieci jest tak duża, że ma siłę trzeciego PKB na świecie! Konsekwencją takich ataków może być całkowita blokada komputerów w firmie, sabotaż procesów produkcyjnych czy kradzież danych. Brak wiedzy na temat aktualnego stanu na podatności systemów IT może nieść za sobą wiele innych poważnych konsekwencji, takich jak wyciek danych – nie tylko osobowych, ale stanowiących np. tajemnice produkcyjne przedsiębiorstwa.

Praca zdalna a ochrona danych  

Wszystkie ryzyka związane z cyberprzestępstwami mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie firmy i mogą skutkować zatrzymaniem lub znaczącym utrudnieniem prowadzenia działalności, karami finansowymi czy utratą dobrego wizerunku. Niestety wiele ataków i naruszeń jest związanych z błędem po stronie pracowników. Jak więc pogodzić pracę zdalną i bezpieczeństwo danych?

 

Edukacja pracowników  

Coraz więcej firm zauważa luki w wiedzy oraz brak świadomości pracowników na temat właściwego reagowania na potencjalne zagrożenia w sieci. Właśnie dlatego decyduje się na zakup szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa. Firmy są również gotowe na zwiększenie nakładów finansowych w celu zapewnienia ciągłości działania i cyberbezpieczeństwa. To dobry znak, ponieważ w przypadku ataków ze strony hakerów, przedsiębiorstwa bynajmniej nie powinny działać reaktywnie. Wręcz przeciwnie – firmy powinny posiadać strategię działania i plan.

 

Wsparciem okazują się profesjonalne usługi z zakresu security 

Praca zdalna a bezpieczeństwo informacji – czy istnieje rozwiązanie, które zapewni ochronę danych pomimo wykonywania obowiązków służbowych z dowolnego miejsca na świecie? Odpowiedź brzmi: Tak. Wiele firm decyduje się nie tylko na skorzystanie z outsourcingu, ale wdraża również profesjonalne rozwiązania mające na celu skuteczną ochronę przed atakami hakerskimi.

Przykładem może być Security Operation Center – usługa monitorowania zdarzeń bezpieczeństwa IT. SOC działa zarówno w oparciu o technologie, jak i dobrze zdefiniowane procesy i procedury. Do głównych zadań SOC należy zapewnienie ciągłej ochrony danych i aktywów krytycznych, przygotowanie organizacji i reagowanie na sytuacje kryzysowe, wspieranie zapewnienia ciągłości działania oraz przywrócenie prawidłowego działania po incydencie.

Realne korzyści dla firm 

Nie każde przedsiębiorstwo posiada wyspecjalizowany dział bezpieczeństwa, dlatego decydując się na usługi Polcom, firmy mogą liczyć na kompleksowe doradztwo z zakresu wyboru odpowiednich rozwiązań. W ramach Security Operation Center klient ma jasno określony zakres odpowiedzialności oraz procedury działania na wypadek incydentów bezpieczeństwa.

Systemy będące częścią Polcom SOC to tak naprawdę jedynie część rozwiązania, ponieważ kluczowym aspektem są specjaliści, którzy w odpowiednim momencie reagują na zdarzenia.

Bezpieczeństwo danych firmowych podczas pracy zdalnej

Firmy otwarte na pracę zdalną cieszą się większym zainteresowaniem potencjalnych pracowników niż pozostałe. Żeby jednak było to opłacalne dla dwóch stron, działy IT muszą pamiętać o właściwych działaniach ograniczających ryzyko wystąpień ataków hakerskich.

Wróć do newsów