- Judyta Słodowska
Bezpieczeństwo danych podczas migracji do chmury
Dowiedz się więcej
Obecnie coraz więcej firm decyduje się na migrację kluczowych systemów do chmury obliczeniowej. Jaki jest tego powód? Przeniesienie danych do środowiska opartego na chmurze umożliwia efektywne zarządzanie informacjami oraz zapewnia optymalizację kosztów IT.
Kluczowe znaczenia cyberbezpieczeństwa
Bezpieczeństwo danych to aspekt, który jest szczególnie istotny dla organizacji, ponieważ niedopełnienie wymogów pociąga za sobą konsekwencje prawne, finansowe i wizerunkowe. Wyciek informacji może prowadzić do utraty zaufania klientów, które bardzo trudno jest odbudować. Z tego względu ochrona danych powinna stać się priorytetem dla każdej firmy – z pomocą przychodzą dostawcy usług chmurowych.
Przedsiębiorstwa zdają sobie sprawę z wagi, jaką należy przykładać do cyberbezpieczeństwa. Rozwiązania chmurowe mogą zwiększyć bezpieczeństwo systemów i danych, a zapasowe centrum danych pozwala na bezprzerwowe działanie i szybkie odzyskanie danych po ataku lub katastrofie. Wagę cyberbezpieczeństwa podkreśla także fakt, że połowa firm planuje w 2023 roku zwiększenie wydatków na bezpieczeństwo i ciągłość działania IT – mówi Mariusz Juranek, Dyrektor Handlowy w Polcom.
Wybór dostawcy środowiska chmurowego
Jednym z najważniejszych aspektów przy procesie migracji do chmury jest wybór odpowiedniego dostawcy usług cloud computing. Należy zwrócić szczególną uwagę na stosowane procedury bezpieczeństwa, wykorzystywane technologie oraz posiadane certyfikaty potwierdzające zgodność z wymaganiami zewnętrznych regulatorów.
Firmy, weryfikując rynek pod kątem usług chmurowych powinny również zadbać o to, aby dostawca chmury, którego wybiorą zapewniał szyfrowanie danych, które zabezpiecza informacje przed nieautoryzowanym dostępem i kradzieżą oraz regularnie wykonywał kopie zapasowe, umożliwiające szybkie przywrócenie krytycznych systemów w przypadku awarii.
Podsumowując, decyzja o migracji danych firmowych do chmury nie jest łatwa i wymaga odpowiedzialnego przygotowania, zbudowania świadomości i wizyty referencyjnej wewnątrz data center. Warto również zwrócić uwagę na proponowany przez DC poziom SLA, który gwarantuje bezpieczeństwo i ciągłość działania biznesu.