- Judyta Słodowska
Outsourcing motorem napędowym dla IT w Polsce
Dowiedz się więcej
Paradoksalnie mimo fali zwolnień na zachodzie, w kraju brakuje wykwalifikowanych specjalistów IT. Z danych rynkowych wynika, że polskie firmy borykają się z brakiem tysięcy pracowników z branży informatycznej. Wniosek jest prosty – możliwości należy szukać gdzie indziej.
Niedobór ekspertów na polskim rynku IT
Polski Instytut Ekonomiczny opublikował badanie, z którego wynika, że w Polsce brakuje prawie 150 tysięcy specjalistów IT do osiągnięcia podobnego zatrudnienia w branży, co w sąsiednich europejskich gospodarkach.
Pomimo spowolnienia gospodarczego zapotrzebowanie na ekspertów IT jest ogromne. W wielu firmach brakuje niezbędnego know-how. Obecnie wiele organizacji w Polsce obawia się, że z tego powodu będzie musiało ograniczyć inwestycje IT.
Widać negatywne skutki braku wykwalifikowanych pracowników w branży informatycznej. Co piąta firma z sektora IT musiała odmówić projektu ze względu na brak wystarczającej ilości personelu. Co więcej, według danych zebranych przez Polcom i Intel „Inwestycje IT w czasach kryzysu. Chmura i nowe technologie. Perspektywa na lata 2022-2023” wynika, że dla 85 proc. średnich i dużych firm z sektora produkcyjnego jednym z wyzwań jest brak kompetencji oraz know-how. To poważny problem dla polskiej gospodarki – mówi Piotr Szypułka, Dyrektor Działu Infrastruktury IT w Polcom.
Outsourcing odpowiedzią na kryzys na rynku pracy
Korzystanie z usług zewnętrznego dostawcy w obecnych czasach zyskuje na znaczeniu. Firmy coraz chętniej decydują się na wybór rozwiązań IT w modelu usługowym. W ten sposób pomimo braków kadrowych wśród własnych specjalistów IT zyskują niezbędną do prawidłowego funkcjonowania skalowalność, bezpieczeństwo danych oraz gwarancję odzyskania zasobów w przypadku trudnych do przewidzenia zdarzeń. Co więcej, dostawca usług chmurowych staje się partnerem, u którego przedsiębiorcy szukają brakującego know-how.