background
avatar
Autor
Karolina Bąba

Raport branżowy Polcom: Inwestycje IT w czasach kryzysu. Chmura i nowe technologie. Perspektywa na lata 2022-2023

Badanie Computerworld we współpracy z Intel i Polcom

Pandemia COVID-19 oraz późniejszy atak Rosji na Ukrainę stały się katalizatorami zmian, które przez cały czas wpływają na funkcjonowanie światowej gospodarki. Firmy musiały przystosować się m.in. do nowych preferencji konsumenckich czy zmiany modelu pracy, a także znaleźć nową strategię działania na rynku, na którym zostały przerwane łańcuchy dostaw.

Dla 49 proc. menadżerów z branży IT największym wyzwaniem jest wzrost cen spowodowany przez inflację i tracącą na wartości złotówkę. Z kolei 38 proc. obawia się kryzysu energetycznego.

 

Nowe szanse dla IT

W obliczu ostatnich wydarzeń 93 proc. przedsiębiorstw podjęło już szereg działań, których celem było zapewnienie sprawnego funkcjonowania wewnętrznego działu IT w organizacji. Widmo kryzysu sprawiło, że firmy zostały zmuszone do zmiany podejścia względem inwestycji w nowe technologie. Dzięki temu organizacje wydają się być przygotowane do tego, aby stawić czoła nowym wyzwaniom.

Niestabilna sytuacja gospodarcza wpłynęła również na szybszą adaptację rozwiązań chmurowych przez przedsiębiorstwa w Polsce. 58 proc. ankietowanych dzięki usłudze cloud zwiększyło bezpieczeństwo danych firmowych, 55 proc. poprawiło w ten sposób mobilność pracowników, a połowa wszystkich badanych korzysta z chmury w celu ograniczenia ryzyka przestojów.

 

Uczestnicy raportu

Badanie do raportu Inwestycje IT w czasach kryzysu. Chmura i nowe technologie. Perspektywa na lata 2022-2023 przeprowadziliśmy w listopadzie 2022 roku na grupie ponad 100 średnich i dużych przedsiębiorstw, które zatrudniają powyżej 250 pracowników. 20 proc. podmiotów zatrudnia powyżej 2000 osób. Wszyscy uczestnicy ankiety to menadżerowie średniego i wyższego szczebla.

 

Eksperci z różnych branż

W raporcie znajdą Państwo wypowiedzi m.in. Marcina Gwoździa – Prezesa Polcom, Wiesława Wilka – Wiceprezesa w Polcom i Prezesa Polskiej Chmury, Macieja Kaweckiego – Prorektora WSB w Warszawie oraz Prezesa Instytutu Lema czy Joanny Szyman – CEO w Neo Hospital.

 

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem.

Pobierz raport i dowiedz się więcej
Wróć do newsów