Jak zabezpieczyć firmę przed hakerami? background
avatar
Autor
Natalia Gawlowska

Po Schrems II

Czy Twoje dane są nadal bezpieczne?

COVID-19 przyspieszył proces transformacji cyfrowej o co najmniej kilka lat. W odpowiedzi na zmieniające się potrzeby wywołane pandemią, związane m.in. z przejściem na model pracy zdalnej czy wzmożoną ilością spotkań on-line, firmy zaczęły przechodzić przyspieszony proces digitalizacji. Czy to wpływa na bezpieczeństwo danych?

Jak zabezpieczyć firmę przed hakerami?

Jednym z rozwiązań wychodzących naprzeciw cyfryzacji jest usługa cloud computing. Jednak głośny wyrok w sprawie Schrems II dotyczący przetwarzania danych pomiędzy państwami należącymi do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a tzw. państwami trzecimi, zmienił sposób postrzegania przetwarzania danych w chmurze poza terytorium EOG w zakresie ich bezpieczeństwa. Czy w związku z tym dane są nadal bezpieczne?

Dla tych, dla których bezpieczeństwo danych jest kluczowe

Wyrok Schrems II ma szczególne znaczenie dla firm, dla których kwestie bezpieczeństwa są traktowane w sposób priorytetowy. Na przykład podmioty działające w sektorach regulowanych, m.in. finansowym, powinny znaleźć rozwiązanie, dzięki któremu zyskają pewność, że przetwarzane dane są bezpieczne. Pomocne mogą okazać się dodatkowe środki – prawne, techniczne czy organizacyjne, mówi Agnieszka Dymek, Key Account Manager w Polcom.

Podstawą bezpieczeństwa powierzonych danych jest m.in. dochowanie tajemnicy zawodowej. Powierzając komukolwiek nasze dane, musimy mieć pewność tego, że nie zostaną one skradzione, zmienione lub odczytane przez niepowołane osoby.

Bezpieczeństwo w polskich ośrodkach przetwarzania danych

Polskie ośrodki przetwarzania danych od lat świadczą zaawansowane usługi dla klientów w Polsce i za granicą. Usługi związane z przetwarzaniem danych, takie jak poczta e-mail czy wirtualny dysk, świadczone są przez rodzime ośrodki, na bazie własnej infrastruktury oraz spełniają międzynarodowe standardy bezpieczeństwa i jakości. Właśnie dlatego wiele firm podejmuje decyzję o współpracy z ośrodkami przetwarzania danych zlokalizowanymi na terenie RP.

Co się zmieniło od czasu wyroku w sprawie Schrems II i jak to interpretują eksperci zajmujący się bezpieczeństwem danych?

Pobierz materiał
Wróć do newsów