background
avatar
Autor
Judyta Polak

Kolejny sukces Mateusza Borkowskiego!

Modernizacja systemu chłodniczego Polcom opisana w czasopiśmie Energies

Miło nam mogąc podzielić się informacją, że ukazał się już drugi artykuł naukowy w ramach doktoratu wdrożeniowego Mateusza Borkowskiego, z-cy Dyrektora Technicznego Data Center w Polcom. Publikacja o tytule „Energy Efficiency Increase Achieved by Dedicated Rule-Based Control of Chillers Operating in the Data Center” opisuje modernizację systemu chłodniczego w Polcom, która pozwoliła znacznie zwiększyć efektywność energetyczną data center. Szczególny nacisk położono na dedykowany system sterowania.

Mateusz Borkowski od wielu lat odpowiada za ciągły rozwój systemów chłodzenia w ośrodkach Polcom Data Center. W ramach przygotowania doktoratu na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, wraz ze swoim promotorem dr hab. Adamem Piłatem, opracował artykuł badawczy na temat wzrostu efektywności energetycznej w oparciu o dedykowane reguły kontroli agregatów chłodniczych.

Celem doktoratu jest opracowanie efektywnego pod względem energetycznym i niezawodnego pod kątem funkcjonalnym, zautomatyzowanego systemu chłodzenia dla naszych serwerowni. To spore wyzwanie, jednak bardzo się cieszę, że dzięki wsparciu ze strony Polcom oraz Uczelni będę się mógł go podjąć.

Skąd pomysł na modernizację systemu chłodniczego?

Jak mówi Mateusz, rynek oferuje komercyjne, uniwersalne rozwiązania w zakresie chłodzenia ośrodków DC, których zadaniem jest prawidłowe funkcjonowanie w różnego rodzaju warunkach pracy. Jednak ograniczenia funkcjonalne wynikające z ich zastosowania były dla Polcom motywacją do opracowania własnej architektury systemu oraz dedykowanego algorytmu sterowania.

Nasze rozwiązanie pozwala na indywidualne sterowanie każdym elementem układu chłodzenia. Umożliwiło to wydłużenie czasu pracy w trybie freecoolingu o 2064 h w ciągu roku, 69% wzrost współczynnika COP układu chłodniczego oraz zmniejszenie zużycia energii elektrycznej o 206,9 MWh dzięki dłuższej pracy w trybie freecoolingu.

Troska o środowisko naturalne

W praktyce modernizacja systemu chłodniczego daje wiele korzyści. Co istotne dla rozwoju i strategii Polcom, rozwiązanie opracowane przez Mateusza wpływa pozytywnie na środowisko naturalne, co stanowi dla nas niezwykle ważny aspekt działalności.

Od początku naszego istnienia jesteśmy firmą dbającą o ekologię i zwracamy szczególną uwagę na odpowiedzialność za środowisko naturalne. Jesteśmy przekonani, że tak jak w obszarze IT, tak i w zakresie ekologii, liczą się przede wszystkim dobre zagospodarowanie dostępnych zasobów oraz proste rozwiązania, podkreśla Robert Czarniewski, Wiceprezes Polcom.

Zapraszamy do lektury publikacji!
Wróć do newsów