- Natalia Gawlowska
Nie ma Przemysłu 4.0 bez chmury?
Wywiad z Marcinem Gwoździem
Na łamach Pulsu Biznesu ukazał się wywiad z Marcinem Gwoździem. Prezes Polcom odpowiada m.in. na pytanie, czy tradycyjny model IT w firmach produkcyjnych już się nie sprawdza oraz czy można zoptymalizować przemysł dzięki chmurze. Poniżej przedstawiamy fragment rozmowy.
Czy na przestrzeni lat zauważa Pan zmiany w zainteresowaniu firm z sektora przemysłu i produkcji tematyką cyfryzacji?
Moja odpowiedź nie będzie do końca jednolita, bo nie mamy jednolitego rynku. Już od ponad dekady widzę rosnące zainteresowanie tego sektora cyfryzacją, natomiast rzeczywiście od kilku lat jest on zdominowany narracją Przemysłu 4.0. I o ile wg mnie można już stwierdzić, że w Polsce firmy przemysłowe są na zaawansowanym etapie transformacji cyfrowej – widać to zdecydowanie na przykładzie rynkowych danych i analiz – to do prawdziwej rewolucji w tym zakresie jeszcze daleko.
O jakim poziomie zainteresowania możemy więc mówić? Czy może Pan podać jakieś przykłady?
Według badania, które przeprowadziliśmy wspólnie z Intelem, niemal co trzecia firma z branży przemysłowej w Polsce już dzisiaj prowadzi projekty związane z cyfrową transformacją. Aż 46 proc. podmiotów sektora produkcyjnego cyfryzuje wybrane obszary lub jest w trakcie wdrożeń. To, co jednak powinno dawać do myślenia to fakt, że o ile wcześniej przodowały w tym głównie największe firmy, tak obecnie zauważamy trend, w którym coraz częściej to małe i średnie firmy prowadzą zaawansowane projekty z tego obszaru. Oczywiście nadal wiele firm zupełnie pomija niektóre składowe procesu cyfryzacji, jak choćby digitalizację zasobów firmy, która nie ma bezpośredniego przełożenia na produkcję. Niemniej na pewno zaawansowany stopień transformacji cyfrowej wśród firm produkcyjnych stanowi bardzo dobry fundament technologiczny do tego, by w dalszym ciągu usprawniać procesy wytwarzania. Moim zdaniem to dobra prognoza dla rynku.
Polcom to czołowy dostawca infrastruktury w modelu cloudowym w Polsce. Obsługujecie praktycznie wszystkie obszary gospodarki, w tym sektor produkcyjno-przemysłowy. Czy porównując go do innych, można zauważyć jakieś specyficzne potrzeby?
Firmy produkcyjne, podobnie jak podmioty z innych branż, chcą przede wszystkim skupić się na własnej działalności, stąd towarzyszące temu potrzeby są podobne. Należy do nich zazwyczaj m.in. zarządzanie bezpieczeństwem – zarówno na poziomie procedur, jak i cybersecurity – zapewnienie ciągłości działania, szybszy time to market, zgodność z regulacjami. Do specyficznych potrzeb branży należy natomiast automatyzacja procesów produkcyjnych czy potrzeba ochrony danych, stanowiących podstawę innowacji rynkowej firmy, jak np. ochrona receptur czy sposobów wytwarzania. Szczególnie ciekawym przypadkiem jest tutaj ochrona wartości intelektualnej rozumianej jako zabezpieczenie technik produkcji. Dzieje się tak, ponieważ firmy często opierają swoją działalność właśnie na unikalnych procedurach, patentach czy projektach – tak jest na przykład w przypadku branży automotive czy biur projektowych. Utrata takich danych przez daną organizację niesie za sobą trudne do oszacowania straty, stąd ich szczególne zainteresowanie zabezpieczeniem infrastruktury.