background
avatar
Autor
Judyta Słodowska

IT po polsku

O wpływie Internetu i technologii na język

Wyrażenia branżowe często charakteryzują się tym, że nie posiadają swoich synonimów, a których znaczenie trudno wyjaśnić. Nie inaczej jest w przypadku słownika branży IT, stąd pomysł członków zrzeszonych w Polska Chmura na stworzenie specjalnego projektu IT po polsku.

Do projektu zaproszeni zostali prof. Jerzy Bralczyk, polski językoznawca, oraz dr Maciej Kawecki, prorektor WSB w Warszawie i prezes Instytutu Lema, którzy dyskutowali na temat technologicznego słowotwórstwa.

Tworzenie spolszczonych odpowiedników terminów IT

Nie zmieniajmy słów na siłę. Nie jestem przeciwko zapożyczeniom, ale jestem za tym, żeby je stosunkowo szybko przyswajać i polszczyć, powiedział w rozmowie Jerzy Bralczyk. Nie zawsze jednak jest to takie proste, dlatego rozmowa skupiła się na konkretnych przykładach wyrażeń, które stały się ostatnio bardzo popularne: chmura, metawersum, suwerenność cyfrowa.

Facebookowe metawersum

Prof. Jerzy Bralczyk przeanalizował każde z przytoczonych wyżej wyrażeń. Na pytanie, czy metawersum, słowo spopularyzowane za sprawą facebookowego twórcy, ma szansę się przyjąć odpowiada: Wydaje się, że nie ma chyba specjalnie szans. Facebook miał w sobie coś swojskiego.

Projekt z myślą o innych

Skąd pomysł Polskiej Chmury na tego typu projekt? Wyjaśnia Wiesław Wilk, Przewodniczący Związku Polska Chmura: Technika, technologia, IT, chmura i wiele innych branżowych terminów to dla nas – członków Polskiej Chmury – chleb powszedni. Chcemy przybliżyć ten świat innym, służąc im pomocą w jego odszyfrowywaniu. Dlatego przygotowaliśmy projekt specjalny „IT po polsku”. To językowe podejście może wydawać się nieoczywiste. Zależało nam na podkreśleniu, że tak jak istnieją dobre polskie odpowiedniki pojęć technologicznych, tak też polscy dostawcy usług chmurowych mogą być dobrą alternatywą dla usług dostawców globalnych.

Czym jest Polska Chmura? 

Dla przypomnienia, Polską Chmurę tworzą krajowi dostawcy usług chmurowych, posiadający ośrodki przetwarzania danych na terenie RP. Obecnie współtworzy ją już 11 polskich dostawców cloud computingu:

Asseco Data Systems, Compaas, Equinix, Infomex, MAIN Data Center, Netia, Park Naukowo-Technologiczny w Opolu, Polcom, SINERSIO Polska, Talex oraz Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe.

Nagranie z rozmowy już dostępne

Zapis z rozmowy został opublikowany na stronie Polska Chmura oraz na kanałach społecznościowych. Gorąco zachęcamy do wysłuchania tej ciekawej rozmowy pomiędzy ekspertami

Obejrzyj rozmowę
Wróć do newsów