background
avatar
Autor
Natalia Gawłowska

Chmura w firmach i sektorze GovTech

Nowy raport Polskiej Chmury

„Chmura i cyberbezpieczeństwo wśród średnich i dużych firm oraz w sektorze GovTech w Polsce 2022″ – tak brzmi nazwa najnowszego raportu opracowanego przez Polską Chmurę we współpracy z PMR. To pierwszy tego typu materiał, który powstał w oparciu o dane rynkowe, ale również spostrzeżenia zrzeszonych ośrodków data center.

Ponad dwie trzecie firm w Polsce wykorzystuje usługi chmurowe, a około jedna trzecia jest na etapie wdrażania. Można więc użyć stwierdzenia, że chmura coraz mocniej wpisuje się w modele biznesowe firm i coraz trudniej znaleźć taką, która z rozwiązań cloudowych nie korzysta nawet w najmniejszym stopniu. Takie wnioski wypływają z najnowszego raportu opracowanego przez PMR i Polską Chmurę, do której przynależy również Polcom.

Premiera raportu Polskiej Chmury  

Raport „Chmura i cyberbezpieczeństwo wśród średnich i dużych firm oraz w sektorze GovTech w Polsce 2022″ obejmuje m.in. zagadnienia związane z planami inwestycyjnymi, lokalizacją data center, suwerennością cyfrową czy charakterystyką stosowanych rozwiązań chmurowych. Wiesław Wilk, przewodniczący związku Polska Chmura, podkreśla także, że dane z raportu jasno pokazują zanikającą modę na hiperskalerów:

To, co dziś wyraźnie widoczne jest w wynikach poniższego badania – czyli duże zainteresowanie i zaufanie do usług polskich dostawców usług chmurowych – jeszcze niedawno nie było takie oczywiste. Dziś polskie centra danych są firmami pierwszego wyboru – zarówno jeśli chodzi o biznes, jak i GovTech – docenianymi za potencjał tkwiący w kapitale ludzkim, technologicznym oraz niezwykłą relacyjność. Metka „made in Poland” w przypadku data center to bowiem nie tylko kwestia cyberbezpieczeństwa, ale też jakości, zrozumienia realiów i wyzwań właściwych dla przedsiębiorców z danego kraju, udanej współpracy oraz elastycznej, dopasowanej do indywidualnych potrzeb oferty.

Publikacja pokazuje intrygujące różnice w podejściu do chmury pomiędzy światem biznesu a administracją publiczną. Wyniki wskazują, że wylansowana swego czasu „moda” na hiperskalerów powoli gaśnie, szczególnie wśród firm, które szybciej niż administracja, dostrzegają bogactwo i pluralizm rynku, na którym od lat pozycję budują dostawcy z kraju.

Kto uczestniczył w badaniu?  

Materiał zawiera dane zebrane od dwóch znacząco różniących się od siebie grup, a do analizy wykorzystano 143 wywiady wśród średnich i dużych firm oraz 60 w segmencie GovTech. W raporcie znaleźć można wyniki badań oraz wypowiedzi eksperckie – klientów korzystających z rozwiązań chmurowych oraz przedstawicieli zrzeszonych data center.

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z raportem!

Pobierz raport
Wróć do newsów