- Judyta Słodowska
Chmura obliczeniowa pomaga wspierać
osoby z niepełnosprawnościami
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych stawia na cyfryzację – fundusz zdecydował się na usługi Polcom Cloud w ramach wdrożenia dedykowanego Systemu Obsługi Wsparcia (SOW).
Dane statystyczne pokazują, że w Polsce żyje obecnie prawie 5 mln osób z niepełnosprawnościami. PFRON to jedna z instytucji, która skupia się na zapewnieniu takim osobom właściwej pomocy i stworzeniu odpowiednich warunków ułatwiających codzienne życie. Dotychczas niepełnosprawni, aby pozyskać środki z funduszu, musieli wypełniać szereg wniosków.
Cyfryzacja ułatwia życie niepełnosprawnym
Rozwiązaniem z sytuacji okazał się krok w stronę cyfryzacji i stworzenie dedykowanego systemu SOW, który w znaczny sposób zwiększył dostępność oferowanych programów pomocowych.
– Dzięki Systemowi Obsługi Wsparcia osoby z niepełnosprawnościami zyskały znaczne ułatwienie w procesie wnioskowania, w tym całodobowe wsparcie i bieżącą informację o przebiegu rozpatrywania wniosku, bez konieczności wizyty w urzędzie. Ta innowacyjna aplikacja to krok milowy w procesie cyfryzacji usług dofinansowania oferowanych przez Fundusz, a dystrybuowanych przez samorządy – mówi dr Dariusz Łazar, kierownik projektu SOW, Departament Programów PFRON. – Co więcej, dzięki ograniczeniu wydatków, m.in. na przejazdy czy przesyłki pocztowe, koszty uzyskania pomocy zmalały do minimum. Trudno też nie zauważyć, że w obecnej rzeczywistości – pandemii Covid-19 – system SOW umożliwił zdalną obsługę wnioskodawców przez jednostki samorządowe mimo nałożonych ograniczeń oraz zapewnił wnioskodawcom możliwość bezpiecznego korzystania z usług urzędu – podkreśla dr Dariusz Łazar.
Całodobowe wsparcie, 365 dni w roku
System gwarantuje całodobowe wsparcie oraz dostęp do informacji na temat procesowanego wniosku – wszystko to bez konieczności wychodzenia z domu i czekania w kolejkach w urzędach. Z Systemu SOW korzysta już 380 powiatów, czyli wszystkie jednostki samorządu terytorialnego w kraju.
– W celu zapewnienia użytkownikom wygody i nieprzerwanego dostępu do aplikacji, także w sytuacjach spiętrzonego napływu wniosków, najkorzystniejszym rozwiązaniem w zakresie dostarczenia odpowiedniej infrastruktury technicznej dla systemu SOW jest skalowalna z natury chmura obliczeniowa – wskazuje kierownik projektu SOW.
Jeszcze kilka lat temu cloud computing w sferze publicznej był bardzo rzadkim modelem budowy wydajnej infrastruktury technicznej. Obecnie możemy zaobserwować znaczny wzrost zainteresowania rozwiązaniami chmurowymi przez sektor publiczny. Nie powinno to jednak dziwić, ponieważ chmura ma ogromny potencjał – pozwala na znaczne zmniejszenie kosztów związanych z utrzymywaniem własnej struktury, daje również dużą elastyczność i możliwość dostosowywania do aktualnych potrzeb. Co bardzo ważne dla urzędów publicznych, gwarantuje również odpowiednio wysoki poziom bezpieczeństwa danych – w przypadku Polcom potwierdzony przez międzynarodowe certyfikaty ISO 27017 oraz 27001.