Rynek data center w polsce background
avatar
Autor
Paweł Kruszec

Polcom zakończył budowę data center Alwernia

Dowiedz się więcej!

Polcom właśnie zakończył budowę jednego z największych i najnowocześniejszych ośrodków przetwarzania danych w Europie: data center Alwernia. Nowy obiekt, wart 63 mln zł, jest zlokalizowany przy autostradzie łączącej Katowice z Krakowem i wykorzystuje najbardziej zaawansowane technologie dla ośrodków tego typu.

Dlaczego warto wykorzystywać usługi chmurowe

W 2006 roku Polcom oddał swoje pierwsze data center, nie minęło jednak wiele czasu a w Alwerni oddalonej o 24 km od Skawiny powstało drugie, innowacyjne centrum przetwarzania danych, połączone niezależnym światłowodem z data center w Skawinie. Obydwa obiekty, liczące łącznie ponad 12000 m2 zlokalizowane są w bezpiecznych strefach, na ogrodzonych działkach obejmujących łącznie 6ha powierzchni.

 

Nowe możliwości dzięki data center Alwernia 

Budowa drugiego ośrodka miała na celu dostarczanie jeszcze wyższej jakości usług dla naszych klientów. Dzięki data center Alwernia uruchomiliśmy usługę Redundant Enterprise Cloud Infrastructure (RECI), za jej sprawą nasi klienci wiedzą, że moc obliczeniowa, którą udostępniamy, ma wysoki stopień bezpieczeństwa, bo podlega replikacji synchronicznej. Taki system pozwala na niemalże zerową utratę danych oraz ich przekaz bez żadnych przestojów – taka infrastruktura z całą pewnością jest w stanie sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów. Bez drugiego ośrodka nie byłoby to możliwe w takim stopniu. Odpowiednio zbudowane centrum danych stanowi barierę przed wtargnięciem niepożądanych osób, pożarami, zagrożeniami związanymi ze środowiskiem naturalnym oraz odpowiada na wymagania współczesnego biznesu, takie jak skalowalność i szybkość w działaniu. Połączenie pracy dwóch takich ośrodków oznacza, że jeśli z jakichkolwiek przyczyn jeden z nich nagle przestanie działać, drugi będzie w stanie przejąć jego pracę, mówi prezes spółki, Marcin Gwóźdź.

Z technicznego punktu widzenia taka inwestycja to także finansowe korzyści dla klientów. W ośrodku przetwarzania danych w Alwerni zastosowaliśmy innowacyjny system chłodzenia – DLC (Direct Liquid Cooling) – który dzięki możliwości bezpośredniego chłodzenia serwerów wodą o wyższej średniej temperaturze, pozwolił nam na zminimalizowanie kosztów zużycia energii elektrycznej oraz obniżył współczynnik PUE poniżej 1,2.

Innowacyjny system DLC

System DLC opiera się na pewnym paradoksalnym przekonaniu, że nic nie chłodzi tak skutecznie jak ciepła woda – jak się okazuje jest w tym wiele prawdy. Proces polega bowiem na bezpośrednim odprowadzaniu ciepła wytwarzanego przez urządzenia elektroniczne znajdujące się w naszym data center przez ciecz, dzięki czemu może mieć ona wyższą średnią temperaturę. Co ciekawe, za produkcję chłodu w całym procesie są odpowiedzialne agregaty turbo core, które poruszają się na łożyskach magnetycznych, dających podczas pracy efekt tzw. „lewitacji”, co w znaczny sposób zmniejsza ich tarcie, a finalnie zmniejsza ilość zużywanej przez agregaty energii.

Autorski projekt

Ośrodek data center Alwernia to nie tylko połącznie innowacyjnych rozwiązań, ale taż zupełnie nowe urządzenia w całości zaprojektowane i wdrożone przez inżynierów Polcom. Należy do nich zespół służący do odbioru energii cieplnej od mediów transportowanych rurociągami – wynalazek pozwalający na pasywne pozyskiwanie energii cieplnej z wody biegnącej w rurach oraz obniżający energochłonność podgrzewania wody niemalże o 10%. W data center Alwernia wdrożony jest także m.in. Building Managemnt System, odpowiedzialny za monitoring wszystkich procesów w ośrodku przetwarzania danych.

Wróć do newsów