Rodzinny Piknik z "Wiedeńczykiem"

Nasza praca to nie tylko obowiązki, ale także przyjemoności:-). Zupełnie niedawno mieliśmy przyjemność uczestniczyć wraz z naszymi rodzinami w pikniku zorganizowanym na terenie Krakowskiego Aeroklubu! W programie były między innymi pokazy sprzętu lotniczego, zabawy dla dzieci, pyszny gril oraz emocjonujące przeloty zabytkowym samolotem "Wiedeńczyk". 

Jak sądzi wielu historia zabytkowego "Wiedeńczyka" jest lepsza niż fabuła wielu hollywoodzkich filmów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj koniecznie:

 Historia pewnego „Wiedeńczyka”

     „Wiedeńczyk” to transportowo-desantowa wersja samolotu o numerze taktycznym 7447  wyprodukowanym w 1966 roku w zakładach lotniczych WSK PZL Mielec. Został skierowany do służby na podkrakowskich Balicach, gdzie wykonywał zadania operacyjne na rzecz wojska.

Jego wyjątkowość związana jest z pewną dramatyczną historią, która miała miejsce podczas stanu wojennego.

Wiosną 1982 roku jedna z załóg wykonująca loty treningowo-operacyjne na tym samolocie, podjęła decyzję o ucieczce z kraju do Austrii. Po wykonaniu międzylądowania w Czernichowie oraz zabraniu rodzin, samolot wykonał lot na małej wysokości w trudnym górzystym terenie Czechosłowacji i Austrii, szczęśliwie lądując na wiedeńskim lotnisku. Po powrocie do kraju, samolot zwany, najpierw nieformalnie, a później również oficjalnie „Wiedeńczykiem”, nadal wykonywał misje na rzecz wojska, aż do wycofania ze służby latem 2012 roku i przekazania go do Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Jednak nie dane jest mu odpoczywać

Dzięki entuzjazmowi miłośników lotnictwa, a także wsparciu naszych sponsorów – jednym z nich jest firma Polcom, „Wiedeńczyk” w dalszym ciągu może latać - mówi Jacek Pachytel, Członek Zarządu Fundacji Wiedeńczyk, która również pełni kuratelę nad maszyną. - Cieszymy się, że za pośrednictwem samolotu z tak niezwykłą historią, możemy promować polskie lotnictwo, a także wspierać rozwój lotów sportowych.

Źródło informacji: www.wiedenczyk.pl

 

Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Zamknij