Outsourcingu usług IT - korzyści background
avatar
Autor
Judyta Słodowska

Praca zdalna a bezpieczeństwo danych

Czy to możliwe?

Dziś wielu pracowników firm nie wyobraża sobie pracy stacjonarnej, a w trakcie poszukiwania nowego stanowiska jasno deklaruje, że zależy im na modelu zdalnym lub hybrydowym. Wszystko za sprawą obecnej od 2020 roku pandemii koronawirusa, która znacząco zmieniła standardy pracownicze. Co firmy powinny zrobić, by były spokojne o bezpieczeństwo danych, które wynoszone są na zewnątrz, poza siedzibę?

Już wiemy, że ubiegły rok był rekordowym po względem ataków w cyberprzestrzeni. Co więcej, nie zapowiada się na to, by w roku 2022 było ich mniej. Hakerzy wyszukują coraz to nowe sposoby na to, by wykraść dane firm – nie tylko tych dużych, ale również mniejszych przedsiębiorstw.

Co jest powodem ataków hakerskich?

Wynika to również z raportu 2021 Global Security Insights, według którego aż 79 proc. pytanych określiło ataki jako bardziej wyrafinowane niż dotychczas, jednak tylko 41 proc. respondentów poczyniło kroki w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa.

Praca zdalna wielu pracowników zmotywowała cyberprzestępców do powrotu do ataków typu ransomware, DDoS czy phishing. Niestety zbyt duża rotacja, mała wiedza, brak ostrożności czy zbyt małe działy bezpieczeństwa IT powodują, że niepokojące sygnały są bagatelizowane.

Zmiana podejścia do ochrony danych firmowych 

Praca zdalna i związane z nią zagrożenia to ogromne wyzwanie dla wielu firm, o czym otwarcie mówi Marcin Pepaś – Director of Presales and Implementation Department w Polcom:

Wiele firm musi przeorganizować swoje podejście do security i otworzyć się na nowoczesne, ale – co ważniejsze – skuteczne rozwiązania. Jeśli pracownicy pracują w modelu elastycznym – o dowolnych porach czy w dowolne dni, przedsiębiorca może musi mieć pewność, że wszystkie dane i aplikacje są nieustannie zabezpieczone.

Otwarcie się na rozwiązania cyfrowe 

Firmy muszą otworzyć się na nowoczesne rozwiązania cyfrowe – bez nich właściwe zabezpieczenie danych nie jest możliwe i znacząco zwiększa ryzyko cyberataków. Właściciele firm powinni więc zastanowić się nad wdrożeniem odpowiednich rozwiązań z zakresu cybersecurity, na które nigdy nie jest za późno.

Dobrze zaprojektowana infrastruktura informatyczna w chmurze, kompletna i stale rozwijana polityka bezpieczeństwa w firmie oraz opracowane scenariusze na wypadek incydentu bezpieczeństwa to podstawa funkcjonowania zaawansowanej w rozwoju technologicznym firmy w 2022 roku. W tym roku wciąż priorytetem dla firm będzie zapewnienie bezpieczeństwa danych, zapewnienie ciągłości działania firmy i zabezpieczenie łańcucha dostaw – mówi Marcin Pepaś.

Wróć do newsów